Монастирі та храми

Свято-Успенський кафедральний собор

Адреси: Одеса, вул. Преображенська, 70

Ел. пошта: uspen-sobor@ukr.net

Настоятель храму – протоієрей Іоанн Желіховський


Перший Успенський храм з’явився в Одесі через 20 років після заснування міста. Невелика старообрядницька каплиця була освячена 7 липня 1814 року. У 1845 році був затверджений план будівництва трьохпрестольної Свято-Успенського храму, а 8 років потому в 1853 році сюди вперше внесли одну з головних святинь Півдня царської Росії – чудотворну «Касперівську» ікону Божої Матері. У 1854 році саме вона захистила місто від англо-франко-турецького флоту, який зайшов в одеську затоку.

17 липня 1855 святитель Інокентій заклав новий трьохпрестольний Успенський Храм на Преображенській. Основні засоби на будівництво церкви виділили одеські купці Черепеннікови. Архітектором нового храму став Л. Оттон.

На будівництво храму пішло 14 років – 12 квітень 1869 архієпископ Херсонський і Одеський Димитрій освятив будівлю собору.

19 січня 1875 архієпископ Херсонський і Одеський Леонтій освятив головний вівтар нижнього едіноверческого храму в ім’я святителя і чудотворця Миколая – покровителя моряків і мандрівників, а 30 січня – і другий боковий вівтар – в ім’я Трьох Святителів: Василія Великого, Григорія Богослова і Іоанна Златоуста. Через деякий час жителі Москви пожертвували на нижній храм Одеської Свято-Успенської церкви ікони та богослужбову начиння.

У нижньому храмі Свято-Успенського кафедрального собору знаходяться мощі праведного Іони, явив, за словами сучасників, безліч різних образів святості. Отець Іона володів даром пророцтва і цілительства душевних і тілесних ран.Хрест, яким він святив воду, до сих пір зберігається в соборі і є однією з найбільш шанованих в народі святинь.

Також, в Свято-Успенському кафедральному соборі Одеси знаходиться ікона святителя Інокентія з часткою його мощей .

Нелегко довелося Успенського собору, як, втім, і іншим храмам міста, з приходом більшовиків. Храм був закритий у кінці 30-х років 20-го століття.

У 1942 році румунські окупанти відновили діяльність нижнього храму. Для цього їм, правда, довелося кілька днів відкачувати з нього воду – храм був затоплений на 1,5 метра. Під час Великої Вітчизняної війни верхній храм постраждав набагато більше нижнього, в центральний купол попала німецька бомба. Разом з тим 56-метрова дзвіниця храму стала одним із символів боротьби одеситів з фашистськими окупантами. Одна з історій свідчить, що одного разу вночі радянські підпільники поставили на дзвіницю червоний прапор, який румунам вдалося зняти тільки наступного вечора. Колись про цю подію вказувала відповідна меморіальна дошка на стіні храму.

Величезну роль у відновленні храму після війни зіграли архієпископ Никон, митрополит Борис і патріарх Алексій I Симанський.

У 2008 році з ініціативи та благословення митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела проведено капітальний ремонт будівлі, вдосконалена система опалення, після чого храм прикрасили новими настінними розписами. Проектувальниками розпису Верхнього храму стали Володимир Борисов і Ростислав Антонов. Самі розпису виконані художниками – Віталієм і Данилом Хомницький. Так само стараннями Владики Агафангела була упорядкована недільна школа.У 2010 році з благословення Владики був позолочений купол над дзвіницею, а в 2012 році – головний купол.

Довідка: Свято-Успенський кафедральний собор в Одесі – одна з головних святинь півдня України. Як відомо, тут проходили урочисті богослужіння, які очолювали не тільки Московські патріархи Алексій I, Пімен і Алексій II, а й Східні – Антіохійський – Олександр, Грузинський – Ілля, Олександрійські – Микола і Парфеній, Румунська – Юстиніан, Болгарська – Максим, Сербська – Герман.

Висота храму з дзвіницею – 56 м, місткість – 5000 чоловік.