Монастирі та храми

Свято-Іверський чоловічий монастир

Адреса: Одеса, проспект Маршала Жукова, 10/10

Намісник монастиря – єпископ Южненський Діодор (Васильчук), вікарій Одеської єпархії

Телефони:  +38 (048) 746-40-55  Церква
                        +38 (048) 743-93-30  Канцелярія
                       +38 (048) 700-11-41    Паломницька готель
                        +38 (063) 771-41-11

Сайт:  http://iverskiy.od.ua/

Святині

«Іверська» ікона Божої Матері

Храмові і святкові дні
Святкування на честь «Іверської» ікони Божої Матері – 25 лютого, 26 жовтня, вівторок Світлої Седмиці,
Пам’ять святого преподобного Серафима Саровського – 15 січня, 1 серпня.

Транспорт
маршрутні таксі № 153, 214 (кінцева біля воріт монастиря ),
маршрутні таксі № 193, 210 (кінцева і пройти пішки),
маршрутні таксі № 121, 149, 191, 197 (зуп. Левітана і пройти пішки),
трамвай № 13 (кінцева і пройти пішки),
тролейбус № 12 (ост.Левітана і пройти пішки).
E-mail: info@iverskiy.org 

Історія
Ось уже 10 років поруч з «Шкільним аеродромом» в Одесі сяють золоті куполи Свято-Іверського чоловічого монастиря. Колись серед степу в околицях Одеси знаходився жіночий Михайлівський скит. Обставини його заснування час витерло з пам’яті людської. В кінці XIX століття Михайлівський скит був взагалі закритий. Діючою залишилася тільки скитська церква, в яку збиралися нечисленні мешканці навколишніх хуторів.

У перші роки ХХ століття в Одесі було відкрито «Одеський Аероклуб». Особистим розпорядженням Імператора Миколи II Одеському аероклубі було відведено ділянку землі, на якому згодом була створена льотна школа, а пізніше розміщений аеродром, який отримав назву «Шкільний». Це була та земля, на якій колись знаходився Михайлівський скит. Незважаючи на чисто технічне призначення території льотної школи, авіатори вирішили не переносити який дістався у спадок храм на інше місце, а залишити його для своїх духовних потреб.Чималу роль зіграв в цій справі Сергій Ісайович Уточкін – легендарний одесит, який своєю невтомною енергією і діяльністю прославив наше місто по всій Європі. Уточкін ставить рекорди швидкості їзди на велосипеді, автомобілі та, врешті-решт, піднімається в повітря на літаку! До сих пір він є одним з найвідоміших одеситів, а про його подвиги з захопленням розповідають численні свідки. І лише мало кому відома маленька деталь: в Одесі була церква, яка в народі так і звалася: «церква Уточкина» – та сама церква залишилася від скиту. В одне зі своїх відвідувань Одеси, Імператор Всеросійський Микола II відвідав і в льотну школу. При огляді технічного комплексу, згідно з традицією, Государ відвідав і церкву, розташовану на території школи, принісши в ній молитви Господу про успішність зроблених починань російських льотчиків.
На жаль не збереглося ні фотографій ні описів цієї церкви, тому що в роки безбожної влади церква спіткала доля багатьох храмів нашої Батьківщини. Відомо лише те, що розмірами вона була невелика і поряд з нею знаходився струмок з чистою водою, який впадав в море в районі 10-ї станції В. Фонтану.

Історія Свято-Іверського Одеського чоловічого монастиря , у власному розумінні, починається з 1998 року. Саме в цьому році, 19 травня відбулося засідання Священного Синоду Української Православної Церкви, яке очолив Блаженніший Володимир, митрополит Київський і всієї України. На засіданні ієрархи ухвалили благословити відкриття нової обителі на честь Іверської ікони Божої Матері в Одесі.

Але молитовна лампада запалилася в монастирі раніше.Перша служба відбулася на Великдень в квітні 1998 року. А до цього нечисленна братія з чотирьох чоловік протягом Великого Посту кожного дня підносили свої теплі молитви до Пречистої, невпинно благаючи Її про допомогу в підставі обителі: дуже вже страшна розруха дісталася в спадок від військової частини, де потрібно було розпочати будівництво монастиря, і сподіватися можна було тільки на Самого Господа і заступництво Пречистої Богородиці.

З величезним трепетом, благоговінням і радісним пасхальним настроєм почалася Світла Седмиця, і друга служба була здійснена в Світлий Вівторок на честь приходу Іверського образу на Святу Гору Афон в 999 році. Сама Богородиця освятила початок молитовного життя в обителі. І вже жеврів вогник молитви, підноситься до Бога і Пречистої Його Матері. Почалася безперервна молитва і наполеглива праця.

23 жовтня 1998 був зведений перший купол. Це було дуже трепетне подія, прихожан дуже мало, братії разом з робітниками 11 осіб. А тут підйом купола! Ясним свідченням чудесної допомоги Самою Владичиці стало наступне: в абсолютно ясний сонячний день люди бачили величезну веселку над монастирем, а, коли було піднято купол, прямо над ним з’явилося біле кругле хмара – символи благовоління і благословення Божого нової обителі.

26 жовтня 1998 року, в день 350-річчя прибуття точного списку Іверської ікони Божої Матері в Москву, в Свято-Іверському Одеському монастирі відбулася святкова Божественна літургія, яку очолив Високопреосвященніший Агафангел, митрополит Одеський і Ізмаїльський. У цей пам’ятний день Владика звершив освячення престолу в обителі. Тоді ж Митрополит, як Настоятель монастиря, передав в дар молодий обителі церковне начиння та ікони з особистого зібрання.

На початку весни 1999 року, напередодні 1000-річчя від дня настання чудотворного Іверського образу Богоматері на Афон, з благословення митрополита Агафангела, монахи обителі відправляються на Святу Гору, щоб замовити точний список Іверської ікони з древнього чудотворного образу. Цей новонапісанний образ ні в чому не відрізняється від першої ікони: ні довжиною, ні шириною. Тільки образ Богоматері трохи відрізняється тим, що очі Пресвятої Богородиці на стародавньому образі грізні: Цариця Небесна бачиться суворої і скорботної Матір’ю грізного Судді; тоді як на списку вони сповнені доброти, проникаючої до глибини душі, і скорботи за весь світ.26 липня 2000 року Іверська ікона зайняла своє місце в обителі, присвяченій Її імені, і відтепер керує духовним життям ченців і парафіян, які волають до неї: «Радуйся, блага вратарниця, двері райські вірним відкриваєш!»
В даний час обитель інтенсивно розвивається: монастир часто відвідують великі святині, йде будівництво храму на честь преподобного Серафима Саровського, побудований готель для паломників, працює недільна школа, відкрита 1998 році, яка плідно впливає своїм просвітництвом на серця підростаючого покоління . Заняття проводяться щосуботи та неділі після Божественної Літургії о 12.00. У школі дітям викладаються: Закон Божий, Літургіка, Історія Церкви, Церковний спів, Малювання і рукоділля. У монастирі діють іконописна і швейна майстерні, церковна лавка, столярний, свічковий і вугільний цеху.

З лютого 2004 року по теперішній час намісником обителі є архімандрит Діодор (Васильчук).