65012, м.Одесса,
вул. Пантелеймоновская, 58
Монастирі та храми
Свято-Іллінський чоловічий монастир
Адреса: Одеса, вул. Пушкінська, 79
Намісник: єпископ Арцизький Віктор (Биков), вікарій Одеської єпархії
Телефони: 738-56-38
738-56-02
Сайт: iliya-monastery.org
Святині
- Свята Плащаниця
- Господа Ісуса Христа
- ікона Божої Матері «Годувальниця»
- мощі святого преподобного Гавриїла Афонського
Храмові і святкові дні
Святкування на честь ікони Божої Матері «Годувальниця» – 25 січня,
Дні пам’яті святих:
святий пророк Ілля – 2 серпня,
святий преподобний Гавриїл Афонський
E-mail: iliya-monastery@mail.ru
Історія
Свято-Іллінський чоловічий монастир – один з найулюбленіших храмів та молитовних місць віруючих одеситів. В даний час тут дбайливо зберігаються багато святинь Православної Церкви. У цій святій обителі упокоїлися нетлінні мощі преподобного Гавриїла Афонського, і сьогодні віруючі звертаються до нього в надії отримати зцілення і духовну розраду.
Історія цього монастиря починалася досить цікаво. Свято-Іллінський общежітельний скит на Святій горі Афон в 1884 році купує будинок, в якому до 1890 року розміщували прочан, – розповідає благочинний Свято-Іллінського чоловічого монастиря ігумен Андрій (Осиашвили). – Потім на цьому місці по найвищої милості імператора Олександра III звели храм в ім’я Божої Матері «Годувальниця», який був споруджений в афонських-Іллінському подвір’ї, на Пушкінській вулиці. Він був заснований в 1884 році як подвір’я російського афонського Іллінського скиту для допомоги паломникам, котрі збираються через Одесу на Святу Землю і на Афон. Тут їх приймали, давали притулок і нічліг, допомагали отримати закордонний паспорт і придбати квиток на пароплав. Потік паломників збільшується і з благословення Високопреосвященнішого Никанора, Архієпископа Херсонського і Одеського Священного Синоду дозволяє почати будівництво церкви і розширити територію подвір’я.
У перші дні царювання государя імператора Миколи Олександровича, а саме 10 листопада 1894, архімандрит Гавриїл у співслужінні соборного духовенства звершив закладку храму. В його основу в урочистій обстановці замурували пам’ятну табличку, а перший наріжний камінь поклав сам архімандрит Гавриїл.Через два роки, 22 грудня 1896 року архієпископом Херсонським і Одеським Високопреосвященнішим Іустином в співслужінні єпископа Єлисаветградського Преосвященнішого Тихона, настоятеля скиту Гавриїла, білого і Монаха духовенства було здійснено освячення головного престолу в ім’я чудотворної ікони Божої Матері «Годувальниця». На наступний день правий боковий вівтар освятили в ім’я святого пророка Іллі, а 28 грудня лівий боковий вівтар – в ім’я Архангела Гавриїла. Крім того, з правого боку притвору влаштована каплиця в ім’я Святого Миколая Мирлікійського Чудотворця, у ознаменування сходження на престол государя імператора Миколи II. У храмі перебували святині, привезені архімандритом Гавриїлом, – хрестоподібна частина древа Животворящого Хреста Господнього, стопа святого апостола Андрія Первозванного, чудотворна ікона Божої Матері «Годувальниця» …
У 1994 році в храмі були знайдені чесні нетлінні мощі преподобного Гавриїла Афонського. Служителі і прихожани стверджували, що часто чули з підвального приміщення церкви незрозумілі стуки. Багато хто знав, що десь в склепі був похований святий угодник, але де саме, невідомо. З благословення митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела духовенство храму вирішило обстежити передбачуване місце поховання. Так 22 липня 1994 були знайдені мощі преподобного Гавриїла. І вже 23 жовтня 1994 року в Свято-Іллінському соборі відбулися урочистості, присвячені прославлянню преподобного Гавриїла Афонського. Божественну літургію та чин прославлення у співслужінні архіпастирів і пастирів звершив Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України, предстоятель Української Православної Церкви. в 1995 році Іллінський прихід знову переходить в статус монастиря. Нині головний престол Соборної храму Свято-Іллінського монастиря освячено на честь святого пророка Іллі, правий боковий вівтар – на честь чудотворної ікони Божої Матері «Годувальниця», лівий боковий вівтар – на честь архангела Гавриїла.
У 2004 році намісником Одеського Свято-Іллінського чоловічого монастиря призначений Архімандрит Антоній (Боровик). З його приходом обитель немов ожила. У храмі повним ходом почали проводитися ремонтні та реставраційні роботи, написана в вівтарі ікона Господа Вседержителя на горнем місці і ікони інших святих в церкві. З благословення намісника обителі успішно триває поповнення монастирської ризниці новими одяганнями, набувається церковне начиння, оновлюються і золотяться кіоти, ікони.Почалася реставрація куполів, подолжается реконструкція і ремонт братських корпусів і єпархіального управління, яке розташувалося при монастирі з 1997 року. Монастирська бібліотека продовжує поповнюватися новою літературою та періодичними виданнями.
З благословення митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела при монастирі відкрито і діє недільна школа для дітей.
Недільна школа проводить заняття для дітей віком від 3 до 17 лет.Но уроках діти молодших груп вивчають Закон Божий, вчаться співу і рісованію.В старших групах діти розглядають класичні літературні твори, з подальшим обговоренням в світлі християнського світогляду. Діти прослуховують і готують доповіді на цікаві для них теми, дивляться цікаве і повчальне кіно. У програму школи входить безкоштовне харчування.
Також при монастирі існує молодіжний клуб «Православне покоління». У клубі займаються вивченням священного писання, дискусіями на актуальні теми, переглядом інтелектуальних кінофільмів.
Учасники клубу беруть найактивнішу участь у соціальному служінні: годуванні бездомних, відвідуванням лікарень, допомогою одиноким людям похилого віку, соціальними посилками в тюрми, відвідуванням притулків, співпрацею з центром «Життя» (протиабортну діяльність)
Важливою складовою в діяльності клубу є місіонерська діяльність, яка включає в себе спілкування з людьми на вулицях, проведенням виставок і художніх і соціальних акцій.
В клубі проводяться традиційні літературні вечори на яких учасники читають вірші, обговорюють духовні книги, діляться думками про прочитане.
Щоп’ятниці молодь клубу читає акафіст Божої Матері.
Для тих, хто влаштовується в число насельників Свято-Іллінського чоловічого монастиря відкрито клас з вивчення старослов’янської мови.
З благословення священноархімандритом обителі, Високопреосвященнішого Митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела священнослужителі монастиря беруть активну участь в духовно-просвітницької діяльності, окормляя військовослужбовців, школи, дитячі садки.
Для дорослих по четвергах проводяться позабогослужбові бесіди, під час яких священнослужителі монастиря розповідають і пояснюють Біблійну історію, катехізис. До речі, в 2004 році почала працювати церковна лавка, де можна придбати книги на духовну тему, а також церковне начиння, ікони тощо.
У Свято-Іллінському чоловічому монастирі , рішуче залишивши світ з його пристрастями і спокусами, живуть і моляться за весь світ і всіх нас ченці і послушники. Сюди за призовом радісного благовеста приходять віруючі, просячи заступництва Всевишнього, Божої Матері і святих.